An alternating current source of frequency 100 Hz is joined to a combination of a resistance, a capacitance and a coil in series. The potential difference across the coil, the resistance and the capacitor is 46, 8 and 40 volt respectively. The electromotive force of alternating current source in volt is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
94
b
14
c
10
d
76
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VL=46 volts, VC=40 volts, VR=8 voltsE.M.F. of source V=82+(46−40)2=10 volts