An alternating voltage v(t)=220sin100πt volt is applied to a purely resistive load of 50Ω .The time taken for the current to rise from half of the peak value to the peak value is (in milli-second)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.33.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As V(t)= 220sin100πtSo, I(t)= 22050sin 100πti.e; I= Imsin(100πt)For I= Im t1=π2×1100π=1200secAnd for I= Im2⇒Im2=Imsin(100πt2)⇒t2=1600s∴treq=1200−1600=2600=1300s=3.33ms