Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The amount of heat must be supplied to 2.0×10–2kg of nitrogen (at room temperature) to raise its temperature by 45oC at constant pressure is (Molecular mass of N2 = 28;R = 8.3J mol–1K–1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

933 J

b

1037 J

c

1868 J

d

467 J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m = 2.0 × 10–2 kgΔT =45°CN2 is diatomic gas.Molar mass, M = 28gm = 28 × 10–3kg, Cp = 7/2 RR = 8.3J/mol-KHeat supplied, Q = nCpΔTn = number of moles = = 933 Joule.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring