Amplitude of a mass-spring system, which is executing simple harmonic motion decreases with time. If mass=500g, Decay constant=20 g/s then how much time is required for the amplitude of the system to drop to half of its initial value?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
17.32s
b
34.65s
c
0.034s.
d
15.01s.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A=A0e−bt2m⇒A02=A0e−bt2m⇒bt2m=ln2=0.693⇒t=2mb×0.693⇒t=2×50020×0.693=50×0.693=34.65 sec.