For an amplitude modulated wave, the maximum amplitude is found to be 10V while the minimum amplitude is found to be 2V. The modulation index μ is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
μ=3/4
b
μ=2/3
c
μ=1/3
d
μ=1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
since the amplitude modulated wave is given by (Ac+Amsinωmt)cosωct, the maximum amplitude is M1=Ac+Am.While the minimum amplitude is M2=Ac−Am . Hence the modulation Index isμ=AmAc=M1-M2M1 +M2=10−210+2=812=23So μ=23