An amplitude modulated wave is represented by the expression vm=51+0.4cos6280tsin211×104t volts. The minimum and maximum amplitudes of the amplitude modulated wave are, respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3V,7V
b
3V, 5V
c
5V, 8V
d
32V,5V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
vm=51+0.4cos6280tsin211×104t Given : vc=5 and μ=0.4 Minimum amplitude =vc1-μ=51−0.4=3Maximum amplitude =vc1+μ=51+0.4=7No correct options