The angle of contact between glass and water is 0o and water (surface tension 70 dyne/cm) rises in a glass capillary up to 6 cm. Another liquid of surface tension 140 dyne/cm, angle of contact 600 and relative density 2 will rise in the same capillary up to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 cm
b
3 cm
c
24 cm
d
6 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rise in capillary=h=2Tcosθρgr∴h2h1=σ2cosθ2ρ2×ρ1σ1cosθ1 ⇒ h2h1=140×122×170×1 ⇒h2=h12=62cm=3cm