Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The angular velocity of the earth with which it has to rotate so that acceleration due to gravity on 60o latitude becomes zero is (Radius of earth = 6400 km. At the poles g=10 ms−2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.5×10−3rad​/​s

b

5.0×10−1rad​/​s

c

10×101rad/s

d

7.8×10−2rad​/​s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

g′=g−ω2Rcos2⁡λ⇒0=g−ω2Rcos2⁡60∘0=g−ω2R4⇒ω=2gR=1400radsec=2.5×10−3radsec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring