An annular disc of radius r1 = 10 cm and r2 = 5 cm is placed on a water surface. Find the surface tension force on the disc if we want to pull it from water surface. Take surface tension σ = 7×10-3 N/m, g=10 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6782.4 dyne
b
67.82 dyne
c
678.24 dyne
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F = 2πr1T + F = 2πr2T = 2π(r1+r2)T = 2×3.14(10+5)(72) = 6782.4 dyne
An annular disc of radius r1 = 10 cm and r2 = 5 cm is placed on a water surface. Find the surface tension force on the disc if we want to pull it from water surface. Take surface tension σ = 7×10-3 N/m, g=10 m/s2