At any instant the ratio of the amount of radioactive substances is 2 : 1. If their half-lives be respectively 12 and 16 hours, then after two days, what will be the ratio of the substances?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 : 1
b
2 : 1
c
1 : 2
d
1 : 4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of half-lives in two days four substance 1 and 2 respectively are n1=2 x 2412=4 and n2=2 x 241.6=3By using N=N012n⇒N1N2=N01N02x12n112n2=21x124123=11