At any instant, the ratio of the amount of two radioactive substances is 2 : 1. If their half lives be respectively 12 h and 16 h, then after one days what will be the ratio of the substances?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2:1
b
2 : 1
c
1 : 2
d
1 : 4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N1N01=12t/T1 and N2N02=12t/T2∴ N1N2.N02N01=2t1T2−1T1⇒N1N2.12=224116−112=2−12⇒N1N2=2