The aperture diameter of a telescope is 5 m. The separation between the moon and the earth is 4×105km. With light of wavelength of 5500 A0, the minimum separation between objects on the surface of moon, so that they are just resolved, is close to:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
200 m
c
60 m
d
600 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let say the minimum separation between objects on the surface of moon = xSeparation between the moon and the earth = d=4×108 mWavelength =λ=5500×10−10 mAperture Diameter =5 m∴xd=1.22λa⇒x=1.22λad⇒x=1.22×5500×10−10×4×1085=53.68≃60m