The apparent frequency of a note, when a listener moves towards a stationary source, with velocity of 40 m/s is 200 Hz. When he moves away from the same source with the same speed, the apparent frequency of the same note is 160 Hz. The velocity of sound in air is (in m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
360
b
330
c
320
d
340
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When a listener moves towards a stationary source apparent frequency n'=v+v0v n=200 …..(i)When listener moves away from the same source n''=(v−v0)vn=160 …..(ii)From (i) and (ii)v+v0v−v0=200160⇒v+v0v−v0=54⇒v=360 m/sec
The apparent frequency of a note, when a listener moves towards a stationary source, with velocity of 40 m/s is 200 Hz. When he moves away from the same source with the same speed, the apparent frequency of the same note is 160 Hz. The velocity of sound in air is (in m/s)