The apparent frequency of the whistle of an engine changes in the ratio of 6:5 as the engine passes a stationary observer. If the velocity of sound is 330 m/s, then the velocity of the engine is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 m/s
b
30 m/s
c
0.33 m/s
d
660 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
f′=vv−vsf,f′′=vv+vsf⇒ f′f′′=v+vsv−vs or 65=330+vs330−vs11vs=330 or vs=30m/s