The approximate depth of an ocean is 2700 m. The compressibility of water is 45.4×10-11 Pa-1 and density of water is 103 kg/m3. What fractional compression of water will be obtained at the bottom of the ocean?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2×10-2
b
1.4×10-2
c
0.8×10-2
d
1.0×10-2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Depth of ocean d=2700 m Compressibility of water, K=45.4×10-11 Pa-1ΔVV=? Excess pressure at the bottom, ΔP=ρgd=103×10×2700=27×106 Pa We know, B=ΔP(ΔV/V)ΔVV=ΔPB=K.ΔP∵K=1B=45.4×10-11×27×106=1.2×10-2
The approximate depth of an ocean is 2700 m. The compressibility of water is 45.4×10-11 Pa-1 and density of water is 103 kg/m3. What fractional compression of water will be obtained at the bottom of the ocean?