The area of a cross-section of steel wire is 0.1 cm2 and Young's modulus of steel is 2×1011 N m-2. The force required to stretch by 0.1% of its length is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1000 N
b
2000N
c
4000 N
d
5000 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, A = 0.1 cm2 = 0.1 × 10-4m2Y = 2× 1011 Nm-2∆LL = 0.1% = 0.1100 = 0.1 ×10-2As Y = FA∆LL F = Y∆LLA = 2 × 1011 Nm-2×0.1×10-7×0.1×10-4 m2 = 2 × 103 N = 2000 N