In the arrangement shown, the blocks are connected by a light string and they are placed on a frictionless horizontal surface. If the 4 kg block is pulled to the right by a force F, tension in the string is found to be 20 N. If the 2 kg block is pulled to the left by the same force F, tension in the string will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 N
b
30 N
c
20 N
d
40 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In both cases acceleration (a) of the system will be the same. In the first case, 20=2×a and in the second case, T=4×a∴ T=4×202N=40 N