In the arrangement shown, the blocks are pulled apart by 3 cm and released. If maximum velocity of 1 kg block is 1 m/s, what is the maximum velocity of 2 kg block?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.125 m/s
b
0.25 m/s
c
2 m/s
d
0.5 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The blocks will oscillate with same angular frequency ω. If amplitudes of oscillation of 2 kg and 1 kg blocks are A1 and A2 respectively, then 2×A1=1×A2 as centre of mass of the blocks does not move. Now (V2)max(V1)max=ω.A2ω.A1=2∴ (V1)max=12ms