In the arrangement shown in figure, image of light source O is obtained at the bottom of beaker containing water μ=43. The value of H is ___ (given that O is 36cm from pole of lens and mirror is at 100 cm from lens)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
105 cm
b
85 cm
c
215 cm
d
100 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For lens 1v−1u=1f ⇒1v−1-36=130 ⇒v=180cm In absence of mirror, image should have formed at I1 , 80 cm behind mirror. So, I1 will behave as virtual object and its real image should have formed at I2, 80 cm vertically below principal axis. But, due to presence of water, real image is shifted to I3 , at bottom of beaker. Inside beaker, 2020-x=43 ⇒x=5 cm Thus, H=80+x=85 cm
In the arrangement shown in figure, image of light source O is obtained at the bottom of beaker containing water μ=43. The value of H is ___ (given that O is 36cm from pole of lens and mirror is at 100 cm from lens)