In the arrangement shown, mass of the block is 5 kg and coefficient of static friction between the block and inclined surface is 0.2. For what minimum value of F, Will the block be on the verge of slipping down the plane ? Given tan 370 =34.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 N
b
110 N
c
80 N
d
40 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N = Normal reaction of the inclined surface on the block = (mg cos θ + F)∴ fSmax=μN= μmg cosθ+F∴ μmg cosθ+F=mg sinθ⇒ F= mgsinθμ− cosθ=5 × 10sin3700.2− cos370N=110N