In the arrangement shown, mass of the object W is 3 kg, angle of friction between the object W and the inclined surface is15o . Then the minimum value of the horizontal force F for which the object W will remain in equilibrium is (Take g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
303N
b
103N
c
30 N
d
60 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N=mgcosα+Fminsinα∴Fmincosα−mgsinα=μN⇒Fmincosα−mgsinα=μmgcosα+μFminsinα⇒Fmin=mgtan(α−λ)Where λ=angle of friction=30o∴ Fmin=3×10×tan(60o−15o)N=30N