In the arrangement shown, the wedge W is moving to the right with constant acceleration ‘a’ and the 2kg block remains stationary relative to the wedge. All surfaces are frictionless. Then the normal reaction of the wedge on the block is g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 N
b
403 N
c
203 N
d
103 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(1)Vertical component of acceleration of the block is zero. So net vertical force acting on the block must be zero.∴ N cos600−mg=0⇒ N=2 × 10cos 600N=40N.