An arrow is shot into air. Its range is 200 m and its time of flight is 5sec. If g = 10 m/s2, then the horizontal component of velocity of the arrow is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.5 m/s
b
25.0 m/s
c
31.25 m/s
d
40 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R=u2sin2θg=200m∴ R=u2(2sinθcosθ)g=200m …. (1)Flight time, t=2usinθg=5sec ….(2)Solving eqs. (1) and (2), we get u=cosθ=40m/s