An arrow is shot into air. Its range is 200 m and its time of flight is 5 s. If g = 10 ms-2, then horizontal component of velocity and the maximum height will be respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 ms-1 , 62.50 m
b
40 ms-1 , 31.25 m
c
80 ms-1 , 62.5 m
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight, T=2uyg⇒ uy=gT2=25 ms-1 Now, H=uy22g=(25)220=31.25 mFurther, R=uxT⇒ ux=RT=40 ms-1