Assume that the displacement (s) of air is proportional to the pressure difference ΔP created by a sound wave. Displacement (S) further depends on the speed of sound v, density of air ρ and the frequency f.If ΔP~10Pa, v~300m/s,ρ~1kg/m3 and f~1000Hz then s will be of the order of ( take multiplicative constant to be 1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1mm
b
130mm
c
10mm
d
3100mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔP = BK S0 , B=Bulk modulus = ρV2⇒ΔP = ρV22πf S0V ∵K=ωV=2πfV]⇒S0 =ΔPρV2πfTake multiplicative constant "2π" as 1⇒S0 =101×300×1000=130mm