Assume that each atom of copper contributes one free electron, If the current flowing through a copper wire of 1 mm diameter is 1.1 A, the drift velocity of electrons will be [density of Cu = 9gcm -3, At. wt. of Cu = 63)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.3 mm/s
b
0.5 mm/s
c
O .1 mm/s
d
0.2 mm/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The number of atoms in 63g of copper is equal to Avogadro's number = 6 .0 x 1023Volume of 63g copper 63 density =639=7cm3∴ n=6⋅02×10237 per cm3=6⋅02×1029/7 per m3A=πr2=π0⋅5×10−32m2The drift velocity, vd=i/(neA)∴vd=1⋅16⋅02×1029/7×1⋅6×10−19×π0⋅5×10−32=0⋅1×10−3m/s=0⋅1mm/s