Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Assume that the silicon diode in the circuit requires a minimum current of 1 mA to be above the knee point (0.7 V) of I-V characteristics. Also assume that the voltage across the diode is independent of current above the knee point. If VB = 5V, then the maximum value of R so that the voltage is above the knee point is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.3 kΩ

b

2 kΩ

c

1 kΩ

d

0

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

R=5−0.7V1×10−3=4.310−3Ω=4.3×103Ω=4.3kΩ
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Assume that the silicon diode in the circuit requires a minimum current of 1 mA to be above the knee point (0.7 V) of I-V characteristics. Also assume that the voltage across the diode is independent of current above the knee point. If VB = 5V, then the maximum value of R so that the voltage is above the knee point is