Assuming earth to be a sphere of a uniform density what is the value of gravitational acceleration in a mine 100 km below the earth's surface (Given R = 6400 km)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.66 m/s2
b
7.64 m/s2
c
5.06 m/s2
d
3.10 m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Acceleration due to gravity at depth d, g' = g[1-dR]=g[1-1006400] = 9.8[1-164] = 9.8×6364 = 9.66 m/s2