Assuming human pupil have a radius of 0.25 cm and a comfortable viewing distance of 25 cm. The minimum separation between two objects that human eye can able to resolve at 500 nm wavelength is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1µm
b
30µm
c
100µm
d
300µm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
minimum angle to resolve by any optical instrument is θ=1.22λDD = diameter of human eyeand minimum distance between two points will be θ x, where x is the distance between the object and eye.θ x=1.22λDx =1.22×5×10-7×25×10-22×0.25×10-2=30×10-6