Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An asteroid is moving directly towards the centre of the earth. When at a distance of 10R(R is the radius of the earth) from the earth’s centre, it has a speed of 12 km/s. Neglecting the effect of earth’s atmosphere, what will be the speed of the asteroid when it hits the surface of the earth (escape velocity from the earth is 11.2 km/s)? Give your answer to the nearest integer in kilometer/s-------

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0016.00.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Applying Conservation of Energy, ​Ui+Ki=Uf+Kf​⇒−GMm10R+12m12×1032=−GMmR+12mυf2⇒12mυf2=9GMm10R+12m12×1032​⇒υf2=18GM10R+12×1032​⇒υf2=9×2GM10R+12×1032⇒υf =9Ve210+12×1032    ​ ⇒υf=911.2×103210+12×1032            Escape Velocity=Ve=2GMR=11.2 km/s⇒υf=112+144×103m/sec      ​⇒υf=16 km/sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An asteroid is moving directly towards the centre of the earth. When at a distance of 10R(R is the radius of the earth) from the earth’s centre, it has a speed of 12 km/s. Neglecting the effect of earth’s atmosphere, what will be the speed of the asteroid when it hits the surface of the earth (escape velocity from the earth is 11.2 km/s)? Give your answer to the nearest integer in kilometer/s-------