An astronaut is looking down on earth's surface from a space shuttle at an altitude of 400 km. Assuming that the astronaut's pupil diameter is 5 mm and the wavelength of visible light is 500 nm, the astronaut will be able to resolve linear objects of the size of about
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 m
b
5 m
c
500 m
d
50 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For wavelength λ, d the diameter of eye lens and D the distance from the lens at which light is focused, the resolving power is given byRP = 1.22 λd DGiven, D = 400 km = 400 × 103 md = 5 mm = 5 × 10−3 mR = 1.22 × 500 × 10−9 × 4 × 1055 × 10−3R = 50 m