An astronomical telescope has an angular magnification of magnitude 5 for distant objects. The separation between the objective and the eye piece is 36 cm and the final image is formed at infinity. The focal length fo of the objective and the focal length fe of the eye piece are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
fo=45cm and fe=−9cm
b
fo=7.2cm and fe=5cm
c
fo=50cm and fe=10cm
d
fo=30cm and fe=6cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In this case |m|=fofe=5----(i) and length of telescope =f0+fe=36---(ii) Solving (i) and (ii), we get fe=6cm,f0=30cm
An astronomical telescope has an angular magnification of magnitude 5 for distant objects. The separation between the objective and the eye piece is 36 cm and the final image is formed at infinity. The focal length fo of the objective and the focal length fe of the eye piece are