An astronomical telescope has an angular magnification of magnitude 5 for distant objects. The seperation between the objective and the eye piece is 36 cm and the final image is formed at infinity. The focal length f0 of the objective and the focal length fe of the eye piece are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
f0 = 45 cm, fe = –9 cm
b
f0 = 7.2 cm, f = 5 cm
c
f0 = 50 cm, fe = 10 cm
d
f0 = 30 cm, fe = 6 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m= f0fe⇒5=f0fe------(1) L= f0+fe⇒36=f0+fe----(2) Given From (1) & (2)f0 = 30cm, fe = 6cm