Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An astronomical telescope has objective and eyepiece of focal lengths 40cm and 4cm respectively. To view an object 200cm away from the objective, the lenses must be separated by a distance

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50 cm

b

54 cm

c

37.3 cm

d

46 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here fo=40cm, fe=4cmTube length L= Distance between lenses = vo+fe For objective lens,uo=-200 cm, vo=?1vo-1u0=1fo or 1vo-1-200=140 or  1vo=140-1200=4200 ∴ vo=50 cm∴L=50+4=54 cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring