A astronomical telescope has objective and eyepiece of focal lengths 40 cm and 4 cm respectively. To view an object 200 cm away from the objective, the lenses must be separated by a distance
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
37.3cm
b
46.0cm
c
50.0cm
d
54.0cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
fo = 40cm ; fe = 4cm ; u0 = 200cm1f0=1v0-1u0 ; V0=50 cm ; L=V0+fe= 50 + 4 = 54cmwhen image is formed at least distance of distinct vision1fe=1ve-1ue ; LD=V0+ue Ve=-25 cm 1fe=1ve-1ue ; ue=10029 LD=50+10029=53.44 cm