An Astronomical telescope having an objective of focal length 100cm is focused on the moon. The distance through which the eye piece should be pulled back to focus an object situated at a distance 80 m from the objective is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
800079cm
b
10079cm
c
1079 cm
d
5079cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
as moon is very far distance object image will be at the focus I.e, it is at a distance 1 m from the objectivewhen object is 80 m from the objective image will be180+1v=11⇒⇒1v=1-180=7980 v=8079 so image shifted by 1-8079=179 away from the objective so eyepiece also has to be pulled away by 179m or 10079cm