The audio signal voltage is given by Vm=2sin12π×103t . The band width and LSB if carrier wave has a frequency 3.14×106rad/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12kHz ; 494kHz
b
6kHz ; 313kHz
c
6kHz ; 494kHz
d
18kHz ; 494kHz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : Vm=2sin12π×103t Comparing with Vm=V0sinwmt we get, wm=12π×103 ⇒2πfm=12π×103 ⇒fm=6000Hz=6kHz Also, it is given that wc=2πfc=3.14×106 rad/s ⇒2πfc=π×106 ⇒fc=5×105Hz=500kHz Now, Band width = (fc+fm)−(fc−fm) =2fm=12kHz and LSB = fc−fm = 500 - 6 = 494 kHz