An automobile spring extends 0.2 m for 5000 N load. The ratio of potential energy stored in the spring when it has been compressed by 0.2 m to the potential energy stored in a 10 μF capacitor at a potential difference of 10,000 V is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
1/2
c
1
d
1/4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For spring, F = k x∴ 5000=k×0.2 or k=25000N/mNow ( Potential energy )spring ( Potential energy )capacitor =12kx212CV2=12×25000×(0⋅2)212×10×10−6×(104)2=1
An automobile spring extends 0.2 m for 5000 N load. The ratio of potential energy stored in the spring when it has been compressed by 0.2 m to the potential energy stored in a 10 μF capacitor at a potential difference of 10,000 V is