An automobile travelling with a speed of 60 km/h,can brake to stop within a distance of 20 m. If the car is going twice as fast, i.e. 120 km/h, the stopping distance will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
40 m
c
60 m
d
80 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The stopping distance, S∝u2(∵ v2=u2−2as)⇒S2S1=u2u12=120602=4 ⇒S2=4×S1=4×20=80 m