An automobile travelling with a speed of 60 km/h, can brake to stop within a distance of 2o m. If the car is going twice as fast, i.e., .120 km/h, the stopping distance will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
40 m
c
60 m
d
80 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, u -60 km/h = (60 x 5)/18 = 50/3 m/sFrom equation, v2 = u2 -2aswe have 0=5032â2aÃ20or a=12518m/s2when uâ²=2u=2Ã(50/3)=(100/3)m/sthen, 0=10032â2Ã12518Ãsor s=80m