Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The average speed of blood in the artery diameter=1cm during resting part of heart cycle is about 20 cm/s . Is the flow laminar or turbulent? Density of blood 1.05×103kg/m3 . Explain your answer. (coefficient of viscosity of blood=0.4 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Laminar

b

Turbulent

c

Both

d

None

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

R=vρdη=20×10−2×1.05×103×1×10−24×10−1=20×1.05×10−14×10−1≈5                 R<1500 laminar flow.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The average speed of blood in the artery diameter=1cm during resting part of heart cycle is about 20 cm/s . Is the flow laminar or turbulent? Density of blood 1.05×103kg/m3 . Explain your answer. (coefficient of viscosity of blood=0.4 )