The average velocity of a body moving with uniform acceleration after travelling a distance of 3.06 m is 0.34 m s-1. If the change in velocity of the body is 0.18 m s-1 during this time, its uniform acceleration is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.01 ms-2
b
0.02 ms-2
c
0.03 ms-2
d
0.04 ms-2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given vav=v+u2=0.34 and v−u=0.18Solving these two equations, we get u=0.25ms−1,v=0.43ms−1. Given s=3.06mNow use v2−u2=2as to find a=0.02ms−2.