The average velocity of a body moving with uniform acceleration after travelling a distance of 3.06 m is 0.34 ms-1. If the change in velocity of the body is 0.18 ms-1 during this time, its uniform acceleration in ms-2 is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.01
b
0.02
c
0.03
d
0.04
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
average velocity is u+v2 and change in velocity is v-u s=u+v2t soving for t=9 sec a= v-ut=0.189=0.02