A and B are two points at a separation of 50 cm in a uniform electric field of 24 V/m. If VA and VB are potentials at A and B respectively, the select the wrong option.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
VA−VB=+12V
b
VA−VB=0
c
VA−VB=+15V
d
VA−VB=−12V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If A and B are on the same straight line and electric field lines are directed from A to B, then VA−VB=24×0.5 V=12V. If A and B are on the same straight line parallel to E→ and electric field lines are directed from B to A, then VA−VB=−24×0.5V=−12V. If A and B are on the same straight line which is perpendicular to E→, then A and B are on the same equipotential plane and VA−VB=0. So maximum potential difference between A and B is 12 volt.Hence option (3) is correct.