A and B are two points on a uniform metal ring whose centre is C. The angle ACB=θ . A and B are maintained at two different constant temperatures. When θ=1800 , the rate of total heat flow from A to B is 1.2 W. When θ=900 , this rate will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0. 6 W
b
0.9 W
c
1.6 W
d
1.8 W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In first case RAB when θ = 180o effective R = R4 in the second case RAB when θ = 900 Effective R = 3R4×R4R = 3R16Q1Q2= R2R1 = 3R16R4 = 341.2Q2 = 34 Q2 = 1.6 W