A ball is dropped from a bridge 122.5 m above a river. After the ball has been falling for 2s, a secondball is thrown straight down after it. What must be the initial velocity of the second ball, so that bothball hit the water at the same time?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 ms-1
b
55.5 ms-1
c
26.1 ms-1
d
9.6 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the ball hit water in t second.For first ball, s=ut+12at2 122.5=0+12×9.8×t2=4.9t2 ⇒ t=122.54.9=25=5 sFor second ball, 122.5=u(5-2)+12×9.8×(5-2)2 = 3u + 44.1⇒ 3u = 122.5 ~ 44.1 3u = 78.4 ⇒ u = 26.1 ms-1