A ball is dropped from a height. Another ball is dropped from the same height after 4s. Their separation after 2 more seconds is ……….. m g=9.8 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 156.80 .
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
First ball travelled for 6s and the second ball for 2s∴ Distance travelled by the first body is s1=12gt12 =12×g×36=18g Distance travelled by the second body is s2=12gt22=12×g×4=2g ∴ Their separation is 18g−2g =16g=16×9.8=156.80m