A ball is dropped from height h=100 m,from surface of planet . if In the last 12s of its journey, it covers a distance of 19 m.Then acceleration due to gravity (in ms-2) on that planet is -----------
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0008.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken to fall on ground=t=2ha=2100a=200a.....1 Time taken to cover initial distance of (100-19 =81m) t'=2h'a ⇒t−12=281a.....2 dividing (1) by (2) tt−12=10081 ⇒tt−12=109 ⇒9t=10t-5 ⇒t=5 Substituting in (1) and then squaring it ⇒25=200a ⇒a=8