A ball is dropped from top of the building 100 m high simultaneously another ball is thrown upwards from the bottom of tower with such a velocity that the balls collide midway. What is the speed of 2nd ball? g=10 ms−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
31.6 ms−1
b
27.8 ms−1
c
22.4 ms−1
d
19.6 ms−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by first ball to fall through 50m is t=2hg=2×5010=3.16sNow in this t = 3.16 s, the second ball should cover 50m∴50=u×3.16−12×10×3.162⇒u=31.6ms−1