A ball is dropped from the top of tower of height ‘x’ meter takes ‘n’ seconds to reach the ground . what is its height at n3 seconds
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
x9 from ground
b
8x9from ground
c
x8 from ground
d
9x8 from ground
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know, S=Ut+12at2 height of fall=x=12gn2 ---(1) after substituting t=nAt a time t=n3The distance travelled by the bodyS=12gn32 ⇒S=12gn29---(2) substitute eqn(1) in (2) ⇒S=x9 The height of ball from ground is h=x−s h=x−x9=8x9